Červencová nadílka zemětřesení v našem regionu

Obrázek
Zemětřesení v červenci 2020

Letošní červenec byl po delším období klidu poměrně bohatý na slabé přirozené otřesy v okrajových částech Českého masivu a v přilehlých oblastech Alp a Západních Karpat. Znovu se ozvalo okolí Bělé nad Radbuzou, kde byl nejsilnější jev (ML=1,8) ze 3. 7. dokonce slabě pocítěn místními občany.
Podobně silná zemětřesení se vyskytla v okolí rakouského Pregarten a slabší pak například poblíž Krems an der Donau, v severní části Malých Karpat nebo nedaleko polského Zakopaneho. Ve všech těchto oblastech sledujeme seismickou aktivitu opakovaně a ta současná není svými magnitudy nijak výjimečná.
Důlní otřesy v okolí polského Lubinu (podpovrchová těžba mědi) a v Horním Slezsku (podpovrchová těžba černého uhlí) jsou samozřejmostí - to jsou již tradičně nejspolehlivější zdroje seismické aktivity severně od Alp. Důlní otřes z Lubinu ze dne 8. 7. se svým magnitudem (ML=4,6) přiblížil vlastním dosavadním rekordním hodnotám.
Čerstvé informace o zemětřeseních můžete sledovat třeba v sekci "Aktuální zemětřesení" na stránkách ÚFZ Brno - viz odkaz níže.